۴ میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد/ بانوان در ایجاد کسب و کارهای جدید موفق‌تر عمل کردند

به گزارش پایگاه خبری زنان آگاه(آوانا)-معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، با اشاره به اینکه در کشور بالغ بر ۴ میلیون زن سرپرست خانوار وجود دارد، گفت: خانم‌ها در طرح‌های مربوط به ایجاد کسب و کار و فرصت‌های شغلی موفق‌تر عمل می کنند.

معصومه ابتکار شنبه ۱ دی در سفر به خوزستان در جمع خبرنگاران گفت: طبق آخرین آمار ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند و علاقه مند هستند که وارد حوزه بازار کار شوند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، با بیان اینکه در کشور بالغ بر چهار میلیون زن سرپرست خانوار وجود دارد که نیاز دارند متکی به درآمد خود باشند تا بتوانند معیشت خود را تامین کنند، افزود: مساله اشتغال زنان بسیار مهم است و باید در این زمینه برنامه ریزی های خوبی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه با تسهیلاتی که دولت از محل صندوق توسعه ملی فراهم کرده، تغییرات خوبی در زمینه ایجاد فرصت های جدید کارآفرینی و کسب و کار به وجود آمده، اضافه کرد: در این راستا دولت بحث توان افزایی بانوان و ارائه آموزش هایی در ایجاد کسب و کارهای جدید را در دستور کار خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: مهم این است که متقاضیان بتوانند هم از منابع مالی لازم را برای همکاری با بخش خصوصی و بانک ها تامین کنند و هم حمایت های محلی صورت بگیرد که در این زمینه وزارت صنایع و معادن و همچنین صنایع دستی نقش مهمی را ایفا می کنند.

ابتکار، با بیان اینکه در روستاها استقبال خوبی در خصوص مشاغل خرد صورت گرفته و تسهیلاتی دریافت کرده اند، ادامه داد: طبق گزارشات دریافتی، درصد قابل توجهی از تسهیلاتی که طی سه سال اخیر ارائه کردیم، توسط بانوان درخواست شده است.

وی با اشاره به اینکه خانم ها در طرح های مربوط به ایجاد کسب و کار و فرصت های شغلی موفق تر عمل می کنند، اذعان داشت: این امر می تواند به اقتصاد ملی، اقتصاد خانوار، انسجام خانواده و کاهش آسیب های اجتماعی کمک بسیار خوبی و تاثیرگذاری داشته باشد.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای ایجاد مشاغل خانگی در پورتال وزارت کار ثبت نام کردند که ۷۰ درصد این تعداد را خانم ها تشکیل می دهند، اظهار کرد: تقاضا داریم این پورتال همچنان فعال باقی بماند و مشاغل خانگی را ثبت کند و بانوان این فرصت را داشته باشند که بتوانند از این طریق از تسهیلات مرتبط با مشاغل خانگی بهره مند شوند.